پرش به

به جامعه مجازی هواداران باشگاه یوونتوس خوش آمدید
شما هم اکنون در حال مشاهده انجمن ها به صورت کاربر مهمان می باشید.در این حالت شما دسترسی به تمامی امکانات انجمن ندارید. اگر که عضو سایت می باشید اینجا را کلیک نمایید. در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا را کلیک نمایید. عضویت در سایت رایگان می باشد!


تصویر
* * * * * 1 رای

فاجعه هیسل


49 پاسخ برای این موضوع

#1 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 27 January 2010 - 02:42 PM

سلام دوستان فاجعه هیسل. ابتدا خودم شرح وقایع اون حادثه رو براتون میگم .
 • ace of glass از این پست تشکر کرده است

#2 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 27 January 2010 - 02:43 PM

ODIO LIVERPOOL

در می سال 1985 لیورپول به فینال جام باشگاههای اروپا رسید آن ها تا پيش از آن 4 بار قهرمان اروپا شده بودند و همه از بازی کردن مقابلشان ترس و اضطراب داشتند. در ان سال ليورپول می بايست از عنوان قهرمانی دوره پيشين دفاع کند. در سال قبل آنها تيم رم را مغلوب کردند و به قهرماني رسيدند . در اين سال آنها دوباره مي بايست با يک تيم ايتاليايی ديگر پیکار می کردند . از طرف ديگر بوونتوس قهرمان جام درجام اروپا در سال 1984 بود که اکثر بازيکنان آن را بازکينانی تشکيل می دادند که در سال 1982 به همراه تیم ملی ایتاليا قهرمان جام جهاني اسپانيا شده بودند و نيز در يوونتوس آن زمان ، ميشل پلاتينی ( دارنده جايزه بهترين بازيکنان اروپا در سال های1983 ،1984و 1985 ) بازی می کرد .
قبلاً در ژانویه آن سال يوونتوس و ليورپول در سوپر جام باشگاه های اروپا به مصاف هم رفته بودند که یوونتوس در تورین موفق شد بازی را 0-2 ببرد و بازی برگشت که قرار بود در آنفيلد برگزار شود بدليل اينکه ليورپول در جدول زمان بندی برنامه های خود زمان مناسبی را برای انجام اين بازی پيدا نکرده بود ، به تعويق افتاد و بعد از فاجعه ورزشگاه هیسل دیگر برگزار نگردید .
يک ساعت قبل از شروع مسابقه ، در فینال جام باشگاه های اروپا سال 1985 در ورزشگاه هیسل واقع در بلژيک ، تماشاگران مست لیورپول با شکستن فنس هایی که میان آنان و طرفداران یوونتوسی ها برای جدایی و جلوگیری از کشمکش و درگیری قرار داده شده بود به طرفداران یووونتوس حمله ور شده و آن ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند ، یوونتوسی ها که انتظار اين حرکت را از لیورپولی ها مست نداشتند ناچار عقب نشينی کردند با فشار يوونتوسی ها به دیوارهای پیرامون ورزشگاه ،منجر به ویرانی آن گشت و باعث شد که روی سر آن ها ویران گردد و در پی این حادثه 39 نفر که اکثراً از طرفداران یوونتوس بودند ، به کام مرگ رفتند .


[img width=480 height=360]http://f.imagehost.org/0120/1_117.jpg[/img]

تصویر
با این وجود بازی فینال برگزار شد و یوونتوسی ها با تک گل میشل پلاتینی قهرمان شدند . بعد از این مسابقه لیورپولی ها به همراه تمام باشگاه های انگليسی از بازی با تیم های اروپایی در مسابقات مختلف به مدت 5 سال محروم شدند و آن سال ، سال سياه جام باشگاههای اروپا نام گذاری شد .

ورزشگاه هيسل

استاديوم هيسل در شهر بروکسل که در سال 1930 ساخته شده بود ، به نظر مي رسيد برای برگزاری يک ديدار مهم همچون فینال جام باشگاه هاي اروپا آماده نباشد .ورزشگاه گنجايش 50 تا 60 هزار تماشاگر را داشت و از اين حيث سهم هر دو تيم 25000 نفر بود که در دو جايگاه بزرگ پشت دروازه که هر دو دارای سه قسمت بودند مستقر می شدند که سه قسمتX ، Z و Y برای ليورپولی ها و جمعی از شهروندان بلژيکی و قسمت های O ، N و M برای بوونتوسی ها در نظر گرفته شده بود . گروهی از هواداران یوونتوس با خريد بليت های قسمت z در کنار ليورپولی ها قرار گرفتند و همين باعث شده بود که با هم مخلوط شوند که براي جدايی بین آن ها يک فنس قرار داده بودند . بیشتر لیورپولی ها در قسمت هاي Y و Z بدون بليت وارد استاديوم شده بودند و اکثر آن ها همه ی روز را نوشيده و مست بودند و اين از بطری هایی که بعد از حادثه در آن جايگاه ها پيدا شد معلوم بود .

[img width=480 height=327]http://f.imagehost.org/0147/3_14.jpg[/img]تصویردر گيری

درست يک ساعت قبل از شروع بازی حدود ساعت 7 بعد از ظهر به وقت محلی تماشاگران ليورپول و يوونتوس در قسمت Z که به فاصله يک يارد از هم ايستاده بودند و بين آنان فنس های آهنی گذاشته شده بود با پرتاب سنگ و بطری به هم جو ورزشگاه را به هم ريختند . درست واضح بود که لیورپولی ها درگیری را شروع کردن. پليس بلژيک که تا آن لحظه خبری از آن نبود به سرعت وارد عمل گردید اما کوشش نیرو های پلیس بی نتيجه بود . سنگ اندازی تا نزديکی های شروع مسابقه ادامه یافت . در اين لحظه گروهی از هوادارا ن مست ليورپول فنس های آهنی را شکسته و به سمت هواداران يوونتوس يورش بردند. يوونتوسی ها که غافلگیر شده بودند به عقب رفتند آن ها به عقب نشينی خود ادامه داده تا به ديوار های پيرامون ورزشگاه نزديک نقطه کرنر رسيدند . آن ها هيچ راهی برای فرار از شر ليورپولی ها نداشتند . عده ای از آن ها سعی کردند که با بالا رفتن از ديوار خود را نجات بدهند . اما در اثر فشار جمعیت به ديوار ، ديوار روبه ويرانی رفت و روی سر جمعيتی که در زير آن بودند خراب شد .
از اين نقطه بود که 39 نفر جان خود را از دست دادند و حدود 600 نفر نیز مجروح شدند . جسد ها را در کنار فنس های آهنی و بيرون بردند و روی آن ها را با پرچم های تماشاگران پوشاندند . هليکوپتر امداد در آن بی نظمی بر زمين نشست .
هواداران يوونتوس از جايگاه های خود پايين آمدند اما نيرو های پليس بلژيک جلوی آنان را گرفت و بين آنان با طرفداران یوونتوس درگيری بوجود آمد .
هواداران يونتوسی به مدت 2 ساعت با نيرو های پليس در گير بودند حتی زمانی که بازی به اتمام رسید آن ها ، هنوز مشغول درگیری بودند .
39 نفر جان باختند که 32 نفر از آن ها طرفداران يوونتوس ، 2 نفر فرانسوی، 4 نفر بلژيکی و يک نفر از آن ها ایرلندی بود .بازی چه شد ؟

بعد از آن درگيری وحشتناک و مرگبار، هيچ کس به فکر بازی و سرنوشت آن نبود . اما احساس می شد که با کنسل شدن بازی دوباره درگيری از سر گرفته شود و وضع از اين که هست بد تر هم شود بنابراين تصميم به انجام بازی گرفته شد. قبل از شروع مسابقه ، کاپيتان های هر دو تیم برای مدت های زیادی با تماشاگران خودی صحبت کرده و از آن ها می خواستند که در هنگام مسابقه آرام باشند و سر انجام بازی شروع شد اگر چه بازيکنان دو تيم تحت تأثير جو ورزشگاه شور و شوق بازی کردن را نداشتند .
يوونتوس بازی را 0-1برد. بعد از اتمام بازی بازيکنان يوونتوس به شادی مختصری در گوشه ای از زمين پرداختند و سريع به رختکن رفتند .جام قهرمانی در رختکن به یوونتوس داده شد . در حالی که اعضای تیم هيچ کدام راضی و خوشحال به نظر نمی رسيدند و همه قهرمانی را يک تراژدی غمناک از مرگ طرفداران خود می دانستند .


[img width=480 height=377]http://i.imagehost.org/0739/champ.jpg[/img]

بعد از مسابقه


« اولين جرقه اين تراژدی توسط ليورپولی ها زده شد ». مقامات رسمی یوفا در اظهاريه ای اين چنين گفتند: در اينکه انگليسی ها مقصرند هيچ شکی نیست .
مقامات اصلی یوفا و مسئولان برگزاری مسابقه فينال و نيز پليس بروکسل بلژيک هيچ گونه رسیدگی در اين خصوص انجام ندادند. هيچگونه پاسخی به اين سوال داده نشد ، چه شد که در گيری روی داد .
در 31می مارگارت تاچر نخست وزير بريتانيا به مسئولان ليگ انگليسی هشدار داد که تيم های انگليسی از حضور در مسابقات اروپایی واپس زنند و شرکت نکنند . دو روز بعد یوفا کليه باشگاه های انگلیسی را از حضور در بازی ها برای مدت نامعينی ممنوع کرد .
در ۶ ژوئن فیفا نیز، لیورپول و سایر تیم های انگلیسی را از حضور در مسابقات اروپایی حتی بازی های دوستانه با دیگر تیم های اروپایی منع کرد اما کمتر از یک هفته به باشگا ه های انگلیسی اجازه بازی دوستانه را داد . این جریمه شامل تیم ملی انگلیس نمی شد و تیم ملی انگلیس می توانست در مسابقات ملی شرکت کند .بنابراین لیورپول و همه باشگاه های انگلیسی از حضور در رقابت های اروپایی به مدت ۵ سال محروم شدند .
پلیس بریتانیا و سایر کارشناسان و بازرسان ویژه پس از مشاهده فیلم ها ، عکس های حادثه و بررسی همه جانبه قضایا ، همگی بر این باور بودند که طرفداران لیورپول مقصرند و ۱۴ نفر از هواداران لیورپول که در این جریانات مقصر بودند در دادگاه بلژیک به مجازات رسیدند .
ورزشگاه هیسل بعد از آن حادثه به مدت ده سال دیگر پذیرای هیچ مسابقه ای مهم در اروپا نبود و در سال ۱۹۹۵ ویران شد و ورزشگاهی جدید به نام King Baudouin Stadium در آن محل احداث کردند . در سال ۱۹۹۶ ورزشگاه جدید میزبان دو تیم آلمان و بلژیک بود .همچنین این ورزشگاه میزبانی فینال جام در جام باشگاه های اروپا میان دو تیم پاری سن ژرمن و راپید وین را در همین سال بر عهده گرفت .
در جریان مسابقات یورو۲۰۰۰ همه اعضای تیم ملی ایتالیا که می بایست با بلژیک در این ورزشگاه بازی کنند با گذاشتن گل های آبی در محل کشته شدگان هیسل خاطره هواداران از دست رفته یوونتوس را گرامی داشتند .

ایتالیایی در هنگام بازی با بلژیک

یوونتوس و لیورپول بعد از فاجعه هیسل به مدت ۲۰ سال با هم بازی نکردند تا سال ۲۰۰۵ که در مسابقات جام باشگاه های اروپا دوباره با هم رو د رو شدند . در بازی رفت که در آنفیلد برگزار می شد قبل از شروع مسابقه هواداران لیورپول در جایگاه کپ با در دست داشتن پلاکارد هایی که نام ایتالیایی "amicizia" به معنای دوستی به روی آن نوشته شده بود خطاب به هواداران یوونتوس که در سمت مخالف نشسته بودند به نحوی از هواداران یوونتوس عذر خواهی کردند . عده ای از هواداران یووه از این کا خوشنود شدن و عده ای دیگر به این کار لیورپولی ها پشت کردن.

تصویرتصویر


 • alexdelpiero از این پست تشکر کرده است

#3 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 28 January 2010 - 09:10 PM

عکس هایی از فاجعه هیسل

تصویر


url=http://f.imagehost.org/view/0179/2_33]تصویر[/url][/]

تصویر


تیتر اول روزنامه گاتزتا دلا اسپورت

تصویر


29/5/85 همیشه در یاد ها خواهد بود.

تصویر#4 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 31 January 2010 - 09:39 PM

این هم همون کلمه "amicizia" به معنای دوستی

[img width=480 height=194]http://a.imagehost.org/0647/hesel.jpg[/img]

#5 Reza

Reza

  دو آتيشه يووه

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 15587 ارسال
 • شماره کاربری : 9005

ارسالی 31 January 2010 - 09:43 PM

به نظرتون این مسئله ی به یه تاپیک مجزا نیاز داره ؟ چقدر مگه حرف هست که بشه در موردش زد. من اینجا در موردش یه بار گفتم.
http://www.forum.juv...11800#msg111800

می خوای پست ها رو منتقل کنم به اون تاپیک ؟

#6 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 31 January 2010 - 09:48 PM

به نظرتون این مسئله ی به یه تاپیک مجزا نیاز داره ؟ چقدر مگه حرف هست که بشه در موردش زد. من اینجا در موردش یه بار گفتم.
http://www.forum.juv...11800#msg111800

می خوای پست ها رو منتقل کنم به اون تاپیک ؟


رضا من از بابک خواستم که این تاپیک رو بسازم و قصدم این بود که کسانی که از این واقعه با خبر نیستن ، خبر دار بشن ، به نظر من اصلا مهم نیست که تو این تاپیک پستی داده بشه ،مهم تعداد بازدید هست و اینکه بیان مطالب رو بخونن .درسته حرفی در این مورد نمیشه زد چون دیگه این موضوع به تاریخ پیوسته.
من فکر میکنم چون فاجعه هیسل یه اتفاق بزرگ تو تاریخ باشگاه هست نیاز باشه براش یه تاپیک جدا وجود داشته باشه .
من خودم به شخصه تا حالا تو فروم در این مورد مطلب نخونده بودم .

#7 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 29 May 2010 - 12:37 AM

دوستان امروز 29/5/2010 هست ، بیست و پنجمین سالگرد فاجعه heysel . روحشان شاد و یادشان گرامی باد .

#8 یوونتوس1985

یوونتوس1985

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 7425 ارسال
 • شماره کاربری : 9122
 • LocationTehran

ارسالی 29 May 2010 - 12:57 AM

لعنت به هرچي انگليسيه! كلهم نفرت انگيزن! خدا رحمتشون كنه

#9 حامد

حامد

  بازیکن ذخیره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 1689 ارسال
 • شماره کاربری : 9082

ارسالی 29 May 2010 - 07:26 AM

تصویر
واقعا باید تیریک گفت به همچین کاربری با چنین پست فوق العاده ای اونم درست تو روز سالگرد این فاجعه. درحالی که همه ما طرفدارای یووه حواسمون معطوف به جام جهانی و نقل و انتقالات باشگاه هست، چنین پست هایی در فروم یوونتوس دات آی آر وقعا باید تحسین بشن.
من شخصا قدر دانی می کنم از این دوست عزیز و بیانکونری.
مطلبت رو با لذت هر جه تمام تر خوندم. ممنون . خسته نباشی. عالی بود.
جسارتا به عنوان یک عضو کوچیک به مدیران فروم پیشنهاد می کنم تشویقات لازم رو نسبت به این کار اعمال کنند.
همونطور که خود این دوست عزیز هم گفتن من هم اعتقاد دارم باید و تکرار می کنم باید چنین تاپیکی باشه. حتی اگه سالی یکبار به نشانه یادبود چنین روز مهمی در تاریخ باشگاه یوونتوس اینجا پیامی کوتاه گفته بشه و در تموم طول سال بدون فعالیت بمونه. من پیشنهاد می کنم قسمت های تکراری پستی که دوست عزیزمون با شناسه کاربری 327 در تاپیک تاریخچه هواداران یوونتوس هست به این تاپیک انتقال داده بشه و با پست Drughi ادغام بشه. ( البته با حذف موارد مشابه در این پست )
در هر صورت من هم به عنوان یه یوونتوسی سالروز این حادثه غمبار رو گرامی می دارم. روح در گذشگان این فاجعه شاد.
حـامـد ( عضو شماره 89! )


#10 ADP10

ADP10

  سمبل یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 13308 ارسال
 • شماره کاربری : 9566
 • LocationTehran The Great

ارسالی 29 May 2010 - 08:44 AM

خیلی درد آوره که روز قهرمانی , جام رو با گریه تو دستای کاپیتان ببینیم , اونم تو رختکن

#11 hadi.pooti

hadi.pooti

  بازیکن ذخیره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 1576 ارسال
 • شماره کاربری : 12330

ارسالی 29 May 2010 - 11:58 AM

بیچاره ها ......... ادم دلش کباب میشه وقتی فریاد زدناشونو میبینه وقتی درخواست کمک می کنند و هیچکی به دادش نمی رسه

#12 ADP10

ADP10

  سمبل یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 13308 ارسال
 • شماره کاربری : 9566
 • LocationTehran The Great

ارسالی 29 May 2010 - 12:15 PM

دیگه فیلم هندیش نکن جون بچه ت :دی:

#13 Drughi

Drughi

  ستاره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 9091 ارسال
 • شماره کاربری : 11785

ارسالی 29 May 2010 - 03:25 PM

ممنون اقا حامد ، بابت لطفتون ، من وظیفم دونستم که یاداوری کنم این مسئله رو . ========= امروز هم در شهر تورین اندره آ انیلی و میشل پلاتینی و چند نفر دیگه در این رابطه سخنرانی کردن . ============= بصیر فیلم هندی نیست کاملا واقعیت داره ، اگه خواستی بگو تیکه های از این حادثه رو برات بیارم . ======= چند روز پیش از شبگه رای یه برنامه ای پخش شد در رابطه با فاجعه هیسل با حضور مارکو تاردلی ، من این برنامه رو که دیدم خشمم چند برابر شد ، اون هم فقط به خاطر مسئولان امنیتی بلژیک بود ! تو یه صحنه یکی از هولیگان های لیورپول با سنگ بزرگی به سر هوادار یوونتوس ضربه شدیدی زد ، و هوادار یووه به طرف گارد امنیتی پناه برد ولی به زشت ترین و ناجوانمردانه ترین شکل ممکن پلیس ها اون رو کتک میزدن و با باتوم چندین ضربه بهش وارد کردن !!

#14 ADP10

ADP10

  سمبل یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 13308 ارسال
 • شماره کاربری : 9566
 • LocationTehran The Great

ارسالی 29 May 2010 - 03:43 PM

میدونم خیلی فجیع بوده ! حتی عکس های تیراندازی و جنازه هارو هم دیدم , پستم درباره اون نوشته فوق احساسی های پوتی بود

#15 hamed.alex

hamed.alex

  هوادار یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 219 ارسال
 • شماره کاربری : 10654

ارسالی 29 May 2010 - 04:07 PM

منم این فاجعه ی اسفبار رو تسلیت میگم.خدا رحمتشون کنه. دوست عزبز ممنون بابت ایجاد این تاپیک و مقاله ی کاملی که در این مورد نوشتی من اطلاعاتم از این فاجعه خیلی کم بود از مطلبت استفاده کردم هرچند که خیلی ناراحتم کرد

#16 alexi kourd

alexi kourd

  بازیکن اصلی یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 4503 ارسال
 • شماره کاربری : 13407

ارسالی 29 May 2010 - 04:18 PM

روحشون شاد و یادشون گرامی باد

#17 hadi.pooti

hadi.pooti

  بازیکن ذخیره یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 1576 ارسال
 • شماره کاربری : 12330

ارسالی 29 May 2010 - 05:09 PM

بصیر فیلم هندی چیه؟... ادم می بینه دلش کباب می شه فکر کن با سنگ زدن تو سرش بیچاره ها :cray: :2mo5pow: یادشان همیشه گرامی باد :rose:

#18 Guest_alessandro1985_*

Guest_alessandro1985_*
 • وضعیت :
 • مهمان
 • شماره کاربری : 0

ارسالی 30 May 2010 - 10:45 AM

رضا من از بابک خواستم که این تاپیک رو بسازم و قصدم این بود که کسانی که از این واقعه با خبر نیستن ، خبر دار بشن ، به نظر من اصلا مهم نیست که تو این تاپیک پستی داده بشه ،مهم تعداد بازدید هست و اینکه بیان مطالب رو بخونن .درسته حرفی در این مورد نمیشه زد چون دیگه این موضوع به تاریخ پیوسته.
من فکر میکنم چون فاجعه هیسل یه اتفاق بزرگ تو تاریخ باشگاه هست نیاز باشه براش یه تاپیک جدا وجود داشته باشه .
من خودم به شخصه تا حالا تو فروم در این مورد مطلب نخونده بودم .


من هم موافقم ... بنظرم نیاز بود که جایی جداگونه درباره این فاجعه بحث بشه ...

#19 GioVanni Agnelli

GioVanni Agnelli

  مدیرکل دوست داشتنی

 • وضعیت :
 • ادمین
 • 16978 ارسال
 • شماره کاربری : 9097

ارسالی 30 May 2010 - 10:52 AMدر روز سالگرد فاجعه هسیل،

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر


روحشون شاد،

 • یووه ای از این پست تشکر کرده است

#20 alieneslami

alieneslami

  هوادار یوونتوس

 • وضعیت :
 • اعضا
 • 136 ارسال
 • شماره کاربری : 13694

ارسالی 31 May 2010 - 05:02 PM

من نمیدونستم خوب شد تاپیک گذاشتین

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی